Wszystkie domy wybudowane w Systemie SEWACO są wyjątkowo dobrze ocieplone. Dzięki zastosowaniu styropianu już na etapie produkcji paneli (26 cm lub opcjonalnie 31 cm) oraz eliminacji mostków termicznych, już podstawowa wersja naszego budynku spełnia standard NF40 czyli jest niskoenergetyczna. Uzyskujemy dobre wyniki energetyczne nawet bez konieczności stosowania dodatkowych systemów odzyskiwania energii.

Aby uzyskać podobny wynik budując dom metodą tradycyjną, niezbędne jest dołożenie znacznie większej ilości ocieplenia, co rodzi komplikacje techniczne, wiąże się ze wzrostem grubości ścian i często stratą metrażu. Budując w Systemie SEWACO ściany domu energooszczędnego pozostaną”normalnej” grubości.

Faktyczne zużycie energii poniżej 40 kWh/m²/rok

Dane zebrane na przestrzeni ostatnich dwóch lat pokazują, że już najbardziej podstawowa wersja domów w Systemie SEWACO posiada bardzo dobre parametry energooszczędności. Budynki zrealizowane w 2013 roku w Skarszewach z cieńszych paneli o grubości 31 cm (izolacja 26cm), bez żadnych dodatkowych systemów odzyskiwania energii oraz ze standardową stolarką okienną, zużywają średnio poniżej 40kWh/m²/rok. Spełniają tym samym standard NF40.

Dofinansowanie do domow energooszczednych

Domy wybudowane w Systemie SEWACO spełniają kryteria budynków energooszczędnych (standard NF40), co oznacza, że istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW. Obecnie dla domów jednorodzinnych bezzwrotna dopłata wynosi 30 000 zł.

System SEWACO jest też doskonałą bazą do budowy obiektów pasywnych czyli spełniających standard NF15. Izolacja w postaci 31 cm styropianu oraz możliwość zamontowania instalacji np niskotemperaturowych systemów grzewczych czy kanałów mechanicznej wentylacji w ścianach już na etapie produkcji paneli – co znacznie obniża koszty – daje szansę na uzyskanie dofinansowania w wysokości aż 50 000 zł.

Zasady udzielania dofinansowania

Zapraszamy do pobrania pliku PDF z witryny nfosigw.gov.pl: